Perpetuum Mobile Makers Club
Makerspace w Żorach – otwarty warsztat dla każdego.
Troszczysz się o przyszłość swojego nastolatka?
Nadmiar telefonu i mediów? Masz wrażenie, że Twojemu dziecku brakuje zainteresowań poza telefonem? Rozmowa i zakazy nie działają? Nie nadążasz za tym, co przegląda i w co gra?
Wykorzystaj to – daj mu możliwość stworzenia czegoś własnymi rękami.
Drewniany model artefaktu z gry, tabliczka z ulubionym influ,
coś czym zabłyśnie wśród rówieśników…
Niech rozwinie swoją pasję bez telefonu i mediów!
Kim jestem i co proponuję?
Nazywam się Adam Skrobol
Doświadczenie
Ucząc kilka lat w liceum, miałem bogaty kontakt z młodzieżą i okazję do obserwowania z czym się zmagają i co ich fascynuje. Media i ekrany telefonów mają potężną moc i potrafią wciągnąć każdego na długie godziny. Wiem, że wielu rodziców dostrzega przykre skutki i obawia się o przyszłość swojego dziecka.
Wzbudzanie pasji
W roli wychowawcy miałem też okazję wielokrotnie obserwować, jak w oczach młodego człowieka zaczyna błyszczeć iskra zainteresowania i satysfakcji z własnoręcznie wykonanej pracy. Nauczyłem się, że najważniejsze jest aby nie była to praca narzucona przez dorosłego, której młody człowiek 'nie czuje’. Sens w tym, aby od początku wyrosła z jego/jej zainteresowań i pasji.
Kwalifikacje
Jako tutor młodzieżowy i trener rozwoju osobistego poznałem odpowiednie narzędzia służące wspieraniu młodzieży w rozwoju. Tym zajmuję się w otwartym warsztacie – umiejętnym prowadzeniem młodzieży ku odkrywaniu ich 'zajawek’ a następnie przekształcaniu ich w namacalny, własnoręcznie wykonany przedmiot.
Czytaj dalej i zobacz jak Ty i Twoje dziecko możecie na tym skorzystać!
Widzisz fatalne skutki nadmiaru ekranu?
Rozmowy, zakazy i ograniczenia działają tylko przez chwilę. Umysł nastolatka pragnie bodźców i doświadczeń, dlatego warto zaproponować mu nowe doznania, które łączą umysł i pracę manualną nad tym co go pozytywnie zajawi.
Obawiasz się, że Twoje dziecko nie będzie miało pasji?
W makerspace ma możliwość spróbowania nowych, praktycznych zajęć, wykorzystując to co już zna i lubi – swoje ulubione gry i postacie z cyfrowego świata. Sens w pasji i hobby ma tylko to, co wynika z jego/jej rzeczywistych zainteresowań.
Dlaczego akurat warsztat i zajęcia techniczne?
Kodowanie, roboty i druk 3D to technologie, które często mają wysoki próg wejścia (wymagają dużo nauki zanim zobaczysz efekt). Młotek, piła i wiertarka dają namacalne efekty od razu – to kluczowe aby złapać zainteresowanie nastolatka.
W warsztacie zrobiłem już kilka rzeczy – topór Leviatana z God of War, runiczną tarczę z podobizną Kratosa i kilka drewnianych pierścieni razem z kolegą. Już planuję kolejne rzeczy do zrobienia! To świetna wprawka przed 'mechanikiem’, do którego idę od przyszłego roku. 🙂
Realne umiejętności
Wiertarka, strug, młotek, frezarka i laser dają rzeczywiste doświadczenia, konkretne umiejętności oraz namacalne efekty. Budują przewagę Twojego dziecka w przyszłości opanowanej przez doświadczenia cyfrowe.
Wsparcie tutora
Rozwój Twojego dziecka powinien być wszechstronny. Wsparcie doświadczonego tutora daje mu możliwość pogłębienia świadomości podejmowanych działań i rozwijania pożądanych cech charakteru – sprawczości, zaradności, odpowiedzialności, zorganizowania.
Patrz w przyszłość
W świecie robotów i sztucznej inteligencji, wartość pracy i umiejętności manualnych będzie rosła. Sprawność manualna i zdolność do twórczego działania w połączeniu z nowymi technologiami to kwalifikacje przyszłości.
Zanim dołączysz, zobacz co robili inni w makerspace:
Prowadzący:
Marzenie o warsztacie
Od lat marzyłem o tym aby prowadzić otwarty warsztat – miejsce, gdzie każdy będzie mógł majsterkować, coś naprawić lub wykonać jakiś fajny przedmiot. W 2021 roku zdecydowałem, że nadszedł najwyższy czas aby to zrobić – pozbierałem narzędzia i materiały, zaprosiłem znajomych i tak powstało Perpetuum Mobile Makers Club.
Droga do 'teraz’
Jestem tatą, projektantem, trenerem rozwoju osobistego i tutorem, nauczycielem, przedsiębiorcą i oczywiście 'mejkerem’. Uczyłem projektowania graficznego w liceum plastycznym oraz techniki w podstawówce, prowadziłem zajęcia i warsztaty z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, zwoływałem męskie kręgi w organizacji Nowi Wojownicy, byłem tutorem w programach Fundacji TDJ, projektowałem logotypy i strony internetowe.
Ręce, głowa, serce
Te wszystkie doświadczenia i umiejętności łączę teraz w jednym miejscu, gdzie staram się wspierać rozwój uczestników na różnych płaszczyznach. Lubię mówić, że w tym makerspace pracują razem ręce, głowa i serce. 🙂
Zapraszam – wpadnij do makerspace pogadać i coś razem zrobić!
Adam